VPG Foil Resistors Y1687100R000D0L
Part No.:
Y1687100R000D0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y1687100R000D0L.pdf
Description:
RES 100 OHM 1/2W 0.5% RADIAL
Comments
Y1687100R000D0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
RS92NA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)