VPG Foil Resistors Y16902R50000Q9L
Part No.:
Y16902R50000Q9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-4
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y16902R50000Q9L.pdf
Description:
RES 2.5 OHM 8W 0.02% TO220-4
Comments
Y16902R50000Q9L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VPR221Z
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2.5 Ohms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
8W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.845" (21.46mm)