VPG Foil Resistors Y401215R0000F9L
Part No.:
Y401215R0000F9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y401215R0000F9L.pdf
Description:
RES 15 OHM 1.5W 1% RADIAL
Comments
Y401215R0000F9L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
15 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1.5W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.890" L x 0.138" W (22.61mm x 3.51mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.49mm)