VPG Foil Resistors Y5011100R000B0L
Part No.:
Y5011100R000B0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y5011100R000B0L.pdf
Description:
RES 100 OHM 1W 0.1% RADIAL
Comments
Y5011100R000B0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.565" L x 0.138" W (14.35mm x 3.51mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.49mm)