Omron Automation and Safety A165L-AGM-12D-2
Part No.:
A165L-AGM-12D-2
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.A165L-AGM-12D-2.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Comments
A165L-AGM-12D-2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
A16
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
5A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP66 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C