Omron Automation and Safety A165L-AYM-12D-2
Part No.:
A165L-AYM-12D-2
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.A165L-AYM-12D-2.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Comments
A165L-AYM-12D-2 Specifications
Product Status:
Last Time Buy
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
5A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Square, Button
Color - Actuator/Cap:
Yellow
Illumination Type, Color:
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C