Omron Automation and Safety A16L-AGA-5D-1
Part No.:
A16L-AGA-5D-1
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.A16L-AGA-5D-1.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Comments
A16L-AGA-5D-1 Specifications
Circuit:
SPDT
Current Rating (Amps):
5A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
5 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C