Omron Automation and Safety A16L-JRA-24D-2
Part No.:
A16L-JRA-24D-2
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.A16L-JRA-24D-2.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Comments
A16L-JRA-24D-2 Specifications
Current Rating (Amps):
5A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C