APEM Inc. A1PCA0X120L203
Part No.:
A1PCA0X120L203
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
INDUSTRIAL CONTROL A01 16MM
Comments
A1PCA0X120L203 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
A1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
12 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
48 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP40
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C