Omron Automation and Safety A22RL-TY-T2-10M
Part No.:
A22RL-TY-T2-10M
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.A22RL-TY-T2-10M.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Comments
A22RL-TY-T2-10M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
A22RL
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Yellow
Illumination Type, Color:
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal):
220 VAC
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Voltage Reduction Lighting
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C