Skyworks Solutions Inc. AAT3258ITS-3.3-R-T1
Part No.:
AAT3258ITS-3.3-R-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-TSSOJ (0.094", 2.40mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AAT3258ITS-3.3-R-T1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8TSOPJW
Comments
AAT3258ITS-3.3-R-T1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
Series:
Package/Case:
8-TSSOJ (0.094", 2.40mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
125 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
67dB ~ 45dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable, Manual Reset, Reset
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C