IDEC AL1H-A11JW
Part No.:
AL1H-A11JW
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AL1H-A11JW.pdf
Description:
10MM RECT MAINT LED PB SPDT
Comments
AL1H-A11JW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
IDEC
Series:
A2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
5 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP40
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 10.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C