IDEC AL2H-M11-R
Part No.:
AL2H-M11-R
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AL2H-M11-R.pdf
Comments
AL2H-M11-R Specifications
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
5 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 12.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C