IDEC AL2M-M11-G
Part No.:
AL2M-M11-G
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AL2M-M11-G.pdf
Description:
RND LED PB SPDT IP4
Comments
AL2M-M11-G Specifications
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
5 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 12.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C