IDEC AL6M-A24P-G-ENGRAVED
Part No.:
AL6M-A24P-G-ENGRAVED
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AL6M-A24P-G-ENGRAVED.pdf
Description:
RND LD PB DPDT IP65
Comments
AL6M-A24P-G-ENGRAVED Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
IDEC
Series:
A6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.20mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C