IDEC AL6Q-M11P-W
Part No.:
AL6Q-M11P-W
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AL6Q-M11P-W.pdf
Description:
ILL PB SQUARE MOM SPDT IP65
Comments
AL6Q-M11P-W Specifications
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
5 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.20mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C