IDEC ALD29911N-R-120V
Part No.:
ALD29911N-R-120V
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ALD29911N-R-120V.pdf
Description:
30MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Comments
ALD29911N-R-120V Specifications
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
120 VAC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 30.50mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C