IDEC ALFW29910D-A-120V
Part No.:
ALFW29910D-A-120V
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ALFW29910D-A-120V.pdf
Description:
22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Comments
ALFW29910D-A-120V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
IDEC
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Amber
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
120 VAC
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C