Abracon LLC AOC97FAJC-10.0000T
Part No.:
AOC97FAJC-10.0000T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
XTAL OSC OCXO 10MHZ CMOS SMD
Comments
AOC97FAJC-10.0000T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AOC97
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
OCXO
Frequency:
10 MHz
Function:
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±10ppb
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.382" L x 0.295" W (9.70mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.19mm)