Diodes Incorporated AP1115AYL-13
Part No.:
AP1115AYL-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP1115AYL-13.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 600MA SOT89-3
Comments
AP1115AYL-13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Adjustable
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.25V
Voltage - Output (Max):
5V
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 600mA
Current - Output:
600mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)