Diodes Incorporated AP1117K18L-13
Part No.:
AP1117K18L-13
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP1117K18L-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO263-2
Comments
AP1117K18L-13 Specifications
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (180Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)