Asahi Kasei Microdevices/AKM AP1159ADS12
Part No.:
AP1159ADS12
Manufacturer:
Asahi Kasei Microdevices/AKM
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP1159ADS12.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 100MA SOT23-5
Comments
AP1159ADS12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Asahi Kasei Microdevices/AKM
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
192 µA
Current - Supply (Max):
3.3 mA
PSRR:
80dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)