Diodes Incorporated AP130-28RL-7
Part No.:
AP130-28RL-7
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP130-28RL-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SC59
Comments
AP130-28RL-7 Specifications
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
58dB (100Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)