Diodes Incorporated AP2112R5A-1.2TRG1
Part No.:
AP2112R5A-1.2TRG1
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP2112R5A-1.2TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 600MA SOT89-5
Comments
AP2112R5A-1.2TRG1 Specifications
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 600mA
Current - Output:
600mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65sB (100Hz ~ 1KHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C