Diodes Incorporated AP2115R5-1.8TRG1
Part No.:
AP2115R5-1.8TRG1
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP2115R5-1.8TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT89-5
Comments
AP2115R5-1.8TRG1 Specifications
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.75V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
68dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C