Diodes Incorporated AP2121AK-1.5TRE1
Part No.:
AP2121AK-1.5TRE1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP2121AK-1.5TRE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 200MA SOT23-5
Comments
AP2121AK-1.5TRE1 Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Product Status:
Active
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C