Diodes Incorporated AP2132MP-1.5TRG1
Part No.:
AP2132MP-1.5TRG1
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP2132MP-1.5TRG1.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 2A 8PSOP
Comments
AP2132MP-1.5TRG1 Specifications
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.6V (1.5V)
Voltage - Output (Max):
3V
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 2A
Current - Output:
2A
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C