Diodes Incorporated AP2213D-2.5TRG1
Part No.:
AP2213D-2.5TRG1
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP2213D-2.5TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO252-2
Comments
AP2213D-2.5TRG1 Specifications
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
28 mA
PSRR:
75dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C