Diodes Incorporated AP2213D-3.3TRG1
Part No.:
AP2213D-3.3TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP2213D-3.3TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-2
Comments
AP2213D-3.3TRG1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
28 mA
PSRR:
75dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C