Diodes Incorporated AP7217A-33SPG-13
Part No.:
AP7217A-33SPG-13
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP7217A-33SPG-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 600MA 8SO
Comments
AP7217A-33SPG-13 Specifications
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.9V @ 600mA
Current - Output:
600mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C