Diodes Incorporated AP7344D-285285RH4-7
Part No.:
AP7344D-285285RH4-7
Package:
8-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP7344D-285285RH4-7.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V/2.85V X2DFN1612
Comments
AP7344D-285285RH4-7 Specifications
Package/Case:
8-XFDFN Exposed Pad
Product Status:
Obsolete
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V, 2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 300mA, 0.3V @ 300mA
Current - Output:
300mA, 300mA
Current - Quiescent (Iq):
140 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C