Diodes Incorporated AP7361-10FGE-7
Part No.:
AP7361-10FGE-7
Package:
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP7361-10FGE-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1V 1A 8UDFN
Comments
AP7361-10FGE-7 Specifications
Package/Case:
8-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 1A
Current - Output:
1A
PSRR:
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C