Diodes Incorporated AP7361-18D-13
Part No.:
AP7361-18D-13
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP7361-18D-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252
Comments
AP7361-18D-13 Specifications
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 1A
Current - Output:
1A
PSRR:
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C