Diodes Incorporated AP7361C-10FGE-7
Part No.:
AP7361C-10FGE-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP7361C-10FGE-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1V 1A 8UDFN
Comments
AP7361C-10FGE-7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.84V @ 1A (Typ)
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C