Diodes Incorporated AP7361C-10SP-13
Part No.:
AP7361C-10SP-13
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP7361C-10SP-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1V 1A 8SO
Comments
AP7361C-10SP-13 Specifications
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.84V @ 1A (Typ)
Current - Output:
1A
PSRR:
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C