Diodes Incorporated AP7361C-12FGE-7
Part No.:
AP7361C-12FGE-7
Package:
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP7361C-12FGE-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1A 8UDFN
Comments
AP7361C-12FGE-7 Specifications
Package/Case:
8-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 1A
Current - Output:
1A
PSRR:
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C