Diodes Incorporated AP7361C-28Y5-13
Part No.:
AP7361C-28Y5-13
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP7361C-28Y5-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 1A SOT89-5
Comments
AP7361C-28Y5-13 Specifications
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.36V @ 1A (Typ)
Current - Output:
1A
PSRR:
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C