Diodes Incorporated AP7370-15SA-7
Part No.:
AP7370-15SA-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP7370-15SA-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT23
Comments
AP7370-15SA-7 Specifications
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
2.5 µA
Current - Supply (Max):
300 µA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)