Diodes Incorporated AP7370-18SA-7
Part No.:
AP7370-18SA-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AP7370-18SA-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23
Comments
AP7370-18SA-7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
2.5 µA
Current - Supply (Max):
300 µA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)