Alliance Memory, Inc. AS6C2008A-55SIN
Part No.:
AS6C2008A-55SIN
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
Category:
Memory
Package:
32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AS6C2008A-55SIN.pdf
Description:
IC SRAM 2MBIT PARALLEL 32SOP
Comments
AS6C2008A-55SIN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Asynchronous
Memory Size:
2Mbit
Memory Organization:
256K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
55ns
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)