Microchip Technology AT24C1024W-10SU-2.7
Part No.:
AT24C1024W-10SU-2.7
Package:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT24C1024W-10SU-2.7.pdf
Description:
IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SOIC
Comments
AT24C1024W-10SU-2.7 Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Clock Frequency:
1 MHz
Access Time:
550 ns
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)