Microchip Technology AT24C1024W-10SU-2.7-T
Part No.:
AT24C1024W-10SU-2.7-T
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT24C1024W-10SU-2.7-T.pdf
Description:
IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SOIC
Comments
AT24C1024W-10SU-2.7-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Memory Interface:
I2C
Clock Frequency:
1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
10ms
Access Time:
550 ns
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)