Microchip Technology AT24C64-10TC-2.5
Part No.:
AT24C64-10TC-2.5
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT24C64-10TC-2.5.pdf
Description:
IC EEPROM 64KBIT I2C 8TSSOP
Comments
AT24C64-10TC-2.5 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
64Kbit
Memory Organization:
8K x 8
Memory Interface:
I2C
Clock Frequency:
400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:
10ms
Access Time:
900 ns
Voltage - Supply:
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)