Microchip Technology AT25128-10PC-2.7
Part No.:
AT25128-10PC-2.7
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT25128-10PC-2.7.pdf
Description:
IC EEPROM 128KBIT SPI 8DIP
Comments
AT25128-10PC-2.7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
128Kbit
Memory Organization:
16K x 8
Memory Interface:
SPI
Clock Frequency:
3 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
5ms
Access Time:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)