Microchip Technology AT25HP256W-10SC-2.7
Part No.:
AT25HP256W-10SC-2.7
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT25HP256W-10SC-2.7.pdf
Description:
IC EEPROM 256KBIT SPI 8SOIC
Comments
AT25HP256W-10SC-2.7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
256Kbit
Memory Organization:
32K x 8
Memory Interface:
SPI
Clock Frequency:
10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
10ms
Access Time:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)