Microchip Technology AT27BV010-12JI
Part No.:
AT27BV010-12JI
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT27BV010-12JI.pdf
Description:
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32PLCC
Comments
AT27BV010-12JI Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
32-LCC (J-Lead)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EPROM
Technology:
EPROM - OTP
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
120 ns
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TC)