Microchip Technology AT27BV010-12TC
Part No.:
AT27BV010-12TC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT27BV010-12TC.pdf
Description:
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32TSOP
Comments
AT27BV010-12TC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EPROM
Technology:
EPROM - OTP
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
120 ns
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TC)