Microchip Technology AT27BV256-70RC
Part No.:
AT27BV256-70RC
Package:
28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT27BV256-70RC.pdf
Description:
IC EPROM 256KBIT PARALLEL 28SOIC
Comments
AT27BV256-70RC Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Memory Size:
256Kbit
Memory Organization:
32K x 8
Access Time:
70 ns
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TC)