Microchip Technology AT27BV256-90TC
Part No.:
AT27BV256-90TC
Package:
28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT27BV256-90TC.pdf
Description:
IC EPROM 256KBIT PARALLEL 28TSOP
Comments
AT27BV256-90TC Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tray
Memory Size:
256Kbit
Memory Organization:
32K x 8
Access Time:
90 ns
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TC)