Microchip Technology AT27C4096-55PI
Part No.:
AT27C4096-55PI
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AT27C4096-55PI.pdf
Description:
IC EPROM 4MBIT PARALLEL 40DIP
Comments
AT27C4096-55PI Specifications
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Memory Size:
4Mbit
Memory Organization:
256K x 16
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TC)